Ve čtvrtek 25. června začala česká část dobrodružného putování solného dostavníku ze saského města Lößnitz, který dopravuje náklad „bílého zlata“ z Halle (Saale) do „zlaté“ Prahy.

Členové mezinárodního spolku Stará solná stezka Halle-Praha a solnaři z Halle (Saale) se z Lößnitz vydali na 220 km dlouhou cestu s koňským dostavníkem, aby připomenuli tuto dávnou historii a upozornili na turisticky atraktivní místa podél jedné z nejstarších obchodních cest vůbec.

Přes Kalek a Boleboř přijel solný dostavník ve čtvrtek odpoledne na Lesnou, kde ho očekávalo na 60 školáků, kteří zde trávili závěr školního roku. Solnaři ve svátečních uniformách bohatě zdobených stříbrem a opředených legendami vyprávěli dětem o tradici a historii výroby soli ze solanky i o tom, jak kdysi probíhal obchod s tímto vzácným zbožím. Poté měly žáci možnost zúčastnit se soutěžního kvízu, při kterém prokázaly, jak je toto téma zaujalo a jak pozorně sledovaly výklad, i přesto, že už prázdiny jsou opravdu za dveřmi. Odměnou jim byly čokoládové pralinky z Halle, karamelky, ale také pytlíky s pravou a nefalšovanou krystalickou solí z Halle.

     
I s dobromyslnými koníky si rozuměli a projeli se dostavníkem. Zahrát si na středověk se asi každému zalíbilo.

Na Lesné se všichni cítili jako vždy úžasně. Hosté z Německa byli přivítáni tradičně po krušnohorsku. V muzeu v krušnohorském domě mohli ochutnat místní vyhlášené „zelňáky“, tradiční domácí chléb s pomazánkou a další dobroty. Jejich chuť a vůni umocňovalo útulné domácké prostředí krušnohorské sednice a přívětivá společnost hostitelů.

   

V pátek se pak karavana posilněna a povzbuzena zájmem vydala na další etapu dlouhé cesty ku Praze, která v ten den vedla přes Jirkov do chomutovského Zooparku. Zdá se, že první etapa „generální zkoušky“ na putování s koňskými povozy po Staré solné stezce z Halle do Prahy proběhla na jedničku. Na organizaci se podíleli mimo Partnerského spolku Litvínov i Horský klub Lesná, Destinační agentura Dolní Poohří, město Lößnitz a spolek Stará solná stezka Halle-Praha. Tento tým se určitě nemusí bát pustit se do dalších společných dobře „osolených“ akcí.