Olbernhau

Olbernhau, zvané též "město sedmi údolí" nebo „srdce země hraček“, je malebné město obklopené vrchy Krušných hor, ležící v údolí říčky Flöhy. Je to staré hornické městečko, kde dodnes přetrvává krušnohorské lidové řezbářství a dřevozpracující řemesla.
Město Olbernhau sousedí na západě s městy Marienberg a Zöblitz a s obcí Pobershau, na severu s obcemi Pockau a Pfaffroda, na východě s obcemi Heidelsdorf, Seiffen a Deutschneudorf. Na jihu město Olbernhau sousedí s ČR. 
Řemeslná struktura ve městě Olbernhau je velmi různorodá. Mezi hospodářská odvětví, která zde měla zastoupení, patří hornictví, kovovýroba, textilní a sklářský průmysl a výroba stavebních materiálů. V Olbernhau má dlouholetou tradici zpracování dřeva a s ním spojená výroba dřevěných hraček a vánočních dekoračních předmětů (např. louskáčci, pyramidy, figurky).
V nejbližším okolí Olbernhau se nenachází žádný hrad ani zámek, oproti tomu je však oblast bohatá na kulturní zařízení, mezi které v Olbernhau patří například památková zóna a muzeum Saigerhütte, ve kterém je k vidění technika zpracování mědi a historie hutnictví v Krušných horách. Dále se zde nachází muzeum Rittergut, ve kterém mohou návštěvníci získat informace o historii regionu a místních tradicích.
Partnerská smlouva mezi městy Olbernhau a Litvínov byla podepsána 29. srpna 1992.


Brie-Comte-Robert

Město Brie-Comte-Robert se nachází na okraji náhorní plošiny Brie asi 28km jihovýchodně od Paříže. Se svými 16 600 obyvateli je typickým francouzským městem plným zeleně. Kromě historického centra má město řadu dalších historických památek.
V centru města nalezneme i tři krásné parky, které nabízejí relaxaci a spoustu her pro děti. Díky svým 50ha zelených ploch je město jedním z nejzelenějších z okolí.
Partnerská smlouva mezi Litvínovem a Brie-Comte-Robert byla podespána v Litvínově 1.5.2011.