Videogalerie

V pondělí 27. srpna 2012 navštívila naše město skupina francouzských turistů, kteří putovali po zcela nevšední a originální "historicko-evropské literární naučné stezce". Projeli z Bretaně až do Litvínova cestu po stopách dvou francouzských vojáků a později zajatců z druhé světové války, jejichž životy, stejně jako mnoha tisíců dalších dosud neznámých, vyhasly v roce 1944 v pracovním táboře v Záluží u Mostu a jejichž ostatky byly následně zpopelněny v mosteckém krematoriu. Iniciátorem akce byl francouzský historik a spisovatel, pan Laurent Guillet, který více než dva roky studoval historické materiály ve Francii, v Německu i u nás v Česku a pak vydal podrobnou historii osudů těchto dvou zajatců, z nichž jeden byl jeho prastrýc. Kniha s titulem "Il s'appelait Joseph" (Jmenoval se Josef) si získala řadů příznivců, kteří se nyní zúčastnili ať už jako mecenáši nebo osobně putování po stopách obou hrdinů. Na osmi místech po Evropě uspořádali pietní zastavení, při nichž odhalili pamětní desky, které mají navždy připomínat krutý osud těćh, kteří se po válce už nikdy neměli vrátit do svých domovů.
V Litvínově francouzské přátele osobně přivítal starosta města Mgr Milan Šťovíček a první místostarostka paní Erika Sedláčková, na litvínovském hřbitově jsme za přítomnosti delegace Francouzského velvyslanectví v Praze, které nad celou akcí převzalo záštitu, společně odhalili 7. desku. Poslední 8. pak byla slavnostně odhalena na mosteckém hřbitově, pietního aktu se osobně zúčastnil primátor města Mostu Ing. Vozka.

 

Oslavy 20. výročí partnerství měst Litvínov a Olbernhau

29.4. - 1.5. 2012
 

 


Video z vernisáže výstavy malby a skla umělců litvínovského partnerského města Olbernhau.
K vidění byly oleje a akvarely Rolfa Morgensterna, malba na hedvábí Ute Morgenstern a originální užitkové a dekorační sklo Siebentalglas.
Výstava byla první z řady akcí připravovaných pro celý rok 2012 při příležitosti 20. výročí partnerské spolupráce měst Litvínova a Olbernhau. Tento projekt s názvem "Rok partnerství" je podporován Evropskou Unií v rámci programu přeshraniční spolupráce CÍL3/ZIEL3.