První historická stopovaná

Jmenoval se Joseph

V listopadu 2011 dostal francouzský spisovatel Laurent Guillet nápad odstartovat první Rendezvous na literární cestě. Jedinečná myšlenka vznikla proto, aby sblížila čtenáře knihy s jejím autorem a aby se pak společně vypravili na místa historického dění. Od 18. do 30. srpna 2012 se spolu s 50 čtenáři vydal po stopách hrdinů své poslední historické knihy Jmenoval se Joseph, v níž mapuje postup svého prastrýce Josepha Santerra, coby francouzského vojáka a později zajatce, kterému osud v roce 1945 ukončil život v zajateckém táboře v Záluží u Litvínova . Účastníci literární cesty byli v každé etapě svého putování - Sarrebourg, Mühlberg an der Elbe, Bad Liebenwerda, Hartmannsdorf, Irfersgrün, Plauen, Litvínov a Most –přijímáni jako francouzská delegace. Na cestě po Josephových stopách mohli čtenáři poznat také Německo a Česko.

Na 4 200 kilometrech prvního Rendezvous na literární cestě položili také základy pro vzpomínkovou a mírovou akci připravenou na celých sto let. Přitom odhalili 8 pamětních desek z erozi odolné poemailované lávy. Na 7 evropských místech ve Francii, Německu a Česku, na trase dlouhé 2 000 kilometrů, bylo umístěno těchto 8 očíslovaných desek, které spojuje nejdelší historická stopovaná na světě.

Aby na cestě přiblížil dějiny a symbolicky otevřel okno do Evropy, nechal autor všechny texty na pamětních deskách vyhotovit ve 4 jazycích: francouzsky, německy, česky a anglicky. To by mělo Evropanům, od nejmladších až po ty méně mladé, usnadnit cestu po Josephových stopách. Cílem projektu je skrze dějiny jednotlivých a konkrétních vojáků zvěčnit vzpomínku na milióny neznámých osudů. Z tohoto důvodu nechal autor na každou z 8 tabulí vyrýt větu: „Osud Josepha Santerra nám má připomínat mnohé civilní a vojenské oběti všech národností, které přišly o život během války.“

Odhalení 8. poslední desky, která však má pořadové číslo 1, se uskutečnilo v neděli 26. května 2013 v obci Trévelo (Limerzel) v okrese Morbihan (jižní Bretaň) před Josephovým rodným domem. Na oplátku pozvali účastníci projektu z celé Francie spolu s autorem kolem 50 Evropanů, starostů a zástupců zúčastněných měst, konzulátu SRN ve Francii, ale i soukromých osob k účasti na odhalení poslední desky a založení Zahrady míru. Významným česným hostem byla po oba slavnostní dny velvyslankyně České republiky ve Francii, paní Marie Chatardová. Zastupováním Litvínova byla v rámci své návštěvy pověřena Marie Svačinová z partnerského spolku, která předala oficiální pozdravy starosty Milan Šťovíčka. První evropští hosté se setkali v pátek 24. května a poslední odjížděli ve čtvrtek 30. května. Během svého pobytu objevovali Bretaň a její poklady, měli příležitost k navazování kontaktů mezi městy a přípravě dalších projektů v souvislosti s tímto jedinečným mírovým projektem.