Někdy se události vyvíjejí nečekaně rychle. Nedávno jsme informovali o záměrech uzavřít po dlouhých letech přátelských kontaktů oficiální partnerskou smlouvu mezi městy Litvínov a Brie Comte Robert. Stačila dobrá vůle, několik oficiálních dokumentů a smlouva je na světě! Tak jednoduché to samozřejmě nebylo, nicméně díky podpoře Velvyslanectví Francie v České republice a ochotě dvou významných firem na trhu se tento první krok opravdu mohl uskutečnit. Ve dnech 28.4. - 1. 5. 2011 přijela do Litvínova delegace volených zástupců města Brie Comte Robert v čele s panem starostou Andre Aubertem.

Po svém příletu do Prahy byli nejprve spolu s malou delegací z Litvínova přijati Prvním radou Velvyslanectví Francie v ČR panem de Lacoste prostorách Buquojského paláce na Malé Straně, což považovali za vysokou poctu. Při své návštěvě v ČR si francouzští přátelé prohlédli nejznámější památky Prahy, seznámili se s Litvínovem a jeho okolím a krajinou Krušných hor. Zúčastnili se spolu s námi největší městské akce - Valdštejnských slavností.

1. 5. 2011 byla v prostorách zámku Valdštejnů slavnostně podepsána Smlouva o partnerství měst Litvínova a Brie Comte Robert. Podepsali ji za přítomnosti veřejnosti a představitelů partnerského města Olbernhau starostové obou měst pánové Milan Šťovíček a Andre Aubert.

V průběhu pobytu Francouzi navštívili také výstavu Akad. sochaře Stanislava Hanzíka v městské galerii Radniční sklípek, setkali se s vedoucími pracovníky odborů městského úřadu a projednali s nimi plány spolupráce, stejně jako s ředitelkami některých škol, které o tuto spolupráci a výměnné akce projevily zájem.

Jednou z prvních společných aktivit škol byla fotografická soutěž pro žáky, k níž vyzval školy všech partnerských měst Źákovský parlament z Brie Comte Robert.
Rovněž soubor Docela velkého divadla v Litvínově se aktivně ujal spolupráce, přijal pozvání k návštěvě Brie Comte Robert, která se uskutečnila v říjnu 2011 a jejím hlavním úkolem byl oficiální podpis partnerské smlouvy mezi našimi městy na francouzské půdě.

Zásadní podporu aktivitám Partnerského spolku zaměřeným na co nejlepší spolupráci s Francií poskytli VEOLIA a SČVK.