Stará řemesla se vracejí do Krušných hor. Jejich návratu zase trochu napomohlo již 2. krušnohorské paličkářské sympozium, které se konalo 18. a 19. července 2009 v Nové Vsi v Horách. Dvoudenní sympozium s mezinárodní účastí letos opět uspořádal Partnerský spolek Litvínov, o.p.s. ve spolupráci s obcí Nová Ves v Horách. Jeho hlavním tématem letos byla „Paličkovaná ozdoba hlavy a účesu“.

První den byl zaměřen především na teorii. Tu zahájila PhDr. Libuše Pokorná, ředitelka Oblastního muzea v Mostě přednáškou doprovázenou zajímavou obrazovou prezentací o zaniklých krušnohorských řemeslech včetně paličkování.

Abychom ukázali, jak pokročily některé novodobé paličkářky ve svém umění, připravili jsme jako další bod programu ve spolupráci s budoucími kadeřnicemi ze Střední odborné školy v Hamru módní přehlídku. Předváděné modely vytvořily účastnice paličkářského kurzu, který Partnerský spolek otevřel v roce 2006. Svými dílky ženy jen potvrdily, že už postoupily do řad zručných odborných paličkářek, které by toto umělecké řemeslo mohly úspěšně provozovat jako profesionálky.  

Odpoledne následovala přednáška německé paličkářky Steffi Schmat, úřadující Annaberské paličkářské královny pro rok 2008/2009. Rozhovořila se o nových technikách paličkování nejen v našem kraji, ale v celé Evropě.

Na závěr jsme se díky prezentaci účastnic studijního zájezdu do polské Bobowe společně podívali do tohoto světově známého centra polského paličkování, které současně našim partnerem v projektu Grundtvig, jehož prostřednictvím realizujeme návrat řemesel do našeho kraje.

Druhý den sympózia byl zaměřen na předvádění řemesla. V prostorách Novoveského muzea si mohl každý sám vyzkoušet svou dovednost pod vedením zkušených odbornic, účastnice sympózia měly možnost k výměně zkušeností, zkoušení nových vzorů a kolegiálním rozhovorům. Paličkování tu mezi návštěvníky sledovaly i děti. Možná se zde našla vůbec nejmladší naše paličkářka, která se s obrovským zaujetím nechala vést Annaberskou královnou a začala tvořit ještě na místě, ačkoliv je jí teprve něco málo přes 5 let. Kdo ví ...?
Sympózium doprovázela výstava paličkovaných výrobků účastnic z české i německé části Krušnohoří. Výstavu doplnily předměty vyrobené v dalších kurzech, které Partnerský spolek Litvínov nabízí, jako je kurz dřevořezby a intarzie nebo košíkářství. 

Na závěr sympózia bylo vzácné hosty připraveno překvapení v podobě soustružené dřevěné paličkářky – „kouřníka“, které vyrobila firma NBW, s.r.o. Nová Ves v Horách speciálně pro tuto příležitost.

PSL organizoval a financoval sympózium v rámci dvouletého projektu „Šance-znaloti-odpovědnost“ z programu celoživotního vzdělávání EU GRUNDTVIG.