V pondělí 28. září jsme měli možnost společně vychutnat bohatý program Svatomichaelských slavností, které pro nás připravili pracovníci města. Volného dne státního svátku využilo díky nádhernému slunečnému počasí opravdu hodně návštěvníků, a tak mělo i hodně návštěvníků příležitost připomenout spolu s Městem Litvínov, litvínovskými historiky, Českojiřetínským spolkem a Partnerským spolkem Litvínov významnou kulturně společenskou událost, 300. výročí založení valdštejnské hraběcí soukenické manufaktury, povýšení Horního Litvínova na městys (1715) a dvousté výročí zbudování pamětního obelisku na počest 100. výročí založení manufaktury.

Partnerský spolek si ještě v minulém roce dal za úkol „oslavit“ tato pro Litvínov historicky významná jubilea několika aktivitami. Jedné z nich jste se právě zúčastnili tím, že jste si zakoupili ražené pamětní medaile s motivem manufaktury a jejího zakladatele Jana Josefa Valdštejna nebo zámku Valdštejnů s připomínkou 300letého trvání privilegia výročního trhu. Možná jste si je vlastnoručně u jablonecké Historické mincovny sami vyrazili.

Pokud jste si si o slavnosti nestihli pořídit svou valdštejnskou pamětní medaili, jsou pro vás připravené k vyzvednutí od 21.10. v Partnerském spolku Litvínov. Objednávky na stříbrné mince přijímáme proti záloze 750,-. O cenách a dalších podrobnostech se informujte na tel. čísle 476700408 či e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Dnes zdánlivě bezvýznamné a dávno zapomenuté události vám budeme v tomto roce připomínat ještě několikrát, jak jsme na jaře slíbili. Přijďte si poslechnout přednášky fundovaných historiků o tom, jak tomu bylo na Litvínovsku v minulosti, jak to, že takto hospodářsky významná manufaktura, která přinesla věhlas a rozkvět našemu městu, vznikla právě zde, v malém Horním Litvínově a jak to, že zas tak rychle zanikla. Přijďte koncem roku i na skromnou výstavu do Zámku Valdštejnů, kterou pro vás s Městem Litvínov a Oblastním muzeem v Mostě chystáme.