Doporučujeme nevšední zážitek při setkání s historií a hudbou.

Zveme vás k našim sousedům a partnerům na „Fastnachtschicht - Masopustní směnu“ s hornickým koncertem ve čtvrtek 8. března v 19:00 hodin v městském kostele.

„Fastnachtsschicht“ je každoroční „hornická směna“ podle historického vzoru, která se konala kolem masopustního úterý. Při ní vždy faktor huti Saigerhütte bilancoval výsledky uplynulého roku.

U příležitosti 30. výročí obnovení havířského a hutnického historického spolku Saigerhüttenknappschaft a vzniku hudebního tělesa města Olbernhau v hornických krojích z roku 1831 se 8. března 2024 v městském kostele v Olbernhau uskuteční historická masopustní směna s koncertem.

Na koncertě zazní hornické melodie od písní až po tradiční saské hornické pochody. Prezentace a fotografie budou reflektovat 30 let tradice a uctí památku zakládajících členů.

Vstup na koncert je zdarma.

Dobrovolné příspěvky budou využity na podporu práce s mládeží hornické organizace a hudebního tělesa.

8. mezinárodní dny krušnohorské krajky 2023 přilákaly nečekaně velký počet návštěvníků! A nejen těch ze samotných Krušných hor!

28.-29. října tohoto roku se v litvínovském zámku sešlo přes 90 krajkářek a krajkářů z celého Krušnohoří, ale i ze vzdálených lokalit, jako je Brno, Roudnice, Lovosice, ze slovenských Krakovan a také saského Krušnohoří a předhůří. Přivítali jsme hosty z Chemnitz, AnnaberkuMarienberkuHöckendorfu a z partnerského města Olbernhau.

Přehlídku krásných výrobků šikovných a kreativních paličkářek mohli návštěvníci zhlédnout po oba dny v prostorách litvínovského zámku, ale mohli se také přesvědčit o tom, že krajka není jen dekorací a historickým předmětem, ale může vhodně zpříjemnit náš současný interiér.

Sledujte náš FB profil a dozvíte se z něj všechny novinky, které pro Vás chystáme.

TISKOVÁ ZPRÁVA ZE DNE 10. 6. 2019
Hlavním posláním Partnerského spolku Litvínov,o.p.s., který působí v Litvínově více než 25 let, je přeshraniční spolupráce s partnerskými městy Olbernhau, Brie-Comte-Robert a Stadtbergen. Právě s Olbernhau vznikl před 13 lety projekt, který si kladl za cíl navrátit tradiční textilní řemesla zejména paličkování na českou část Krušnohoří. Tento záměr se povedl a spolu s ním se vytvořil Klub Herdulky – Litvínovské krajkářky, který po celou dobu udržuje tuto tradici. Ta byla na konci května oceněna. Na chomutovském náměstí u příležitosti Krušnohorského regiofestu byly zástupkyním Klubu Herdulek a místostarostce města Litvínova předány dva certifikáty se značkou KRUŠNOHOŘÍ regionálníá produkt®. První za výrobek Krušnohorská paličkovaná krajka a druhý za zážitek Paličkování krušnohorské krajky, který si může vyzkoušet každý, kdo zavítá do prostor Partnerského spolku v zámku Valdštejnů v Litvínově, kde se schází převážně dámské osazenstvo klubu každý pátek od 15.00 hod. „Je to pro nás velká pocta a zároveň závazek, abychom tradici paličkování udrželi i nadále“, říká Pavla Salvová nejdéle působící členka Klubu Herdulek – Litvínovských krajkářek.
O dlouhodobou prezentaci paličkování se Partnerský spolek snaží pořádáním různých tematických výstav i pravidelným Paličkářským sympoziem, které se připravuje již poosmé. Pro textilní tradici v Litvínově vznikla i expozice litvínovské Manufaktury, která je unikátní v tom, že se podařilo rozpohybovat šest grafických listů znázorňujících postupy jednotlivých textilních činností. „Snažíme se o prezentaci a navrácení textilních technik, které byly vlastní v dřívějších dobách na obou stranách hranic, a věřím, že s podporou veřejnosti i města Litvínova se nám to bude dařit“, říká Libuše Novotná Pokorná ředitelka Partnerského spolku.

Premiéra Polívkové olympiády???? je za námi. Naše smíšené družstvo bylo nazvané "Tandemisti", dle osob, kteří se účastní tzv. česko-německého jazykového tandemkurzu. Pro příchozí ochutnavače jsme společně připravili Krušnohorskou sladko-kyselou bramboračku (Erzgebirgische süß-sauere Kartoffelstückchen). V hlasování jsme skončili první odzadu, ale to nám nesebralo úsměv na tváři ????, protože důležité bylo zúčastnit se. Všem členům skupiny Tandemistů děkujeme za spolupráci a organizátorům za pozvání. Příště se možná potkáme na Chudeřínském kotlíku.

Chcete se naučit krajkářskou techniku zv. paličkování? Tak máte možnost.

Klub Herdulky - Litvínovské krajkářky své umění vytváří více než 20 let a jeho členky se schází každý pátek od 15.00 - 16.30 hod. v prostorách sídla Partnerského spolku na zámku v Litvínově.

Pozor! Tato činnost je silně návyková a není určena jen pro ženy :-).